Oznámenie o organizovaní turnaja Lenivá lopta 2020

Z dôvodu opatrení Úradu verejného zdravotníctva a uznesenia Vlády SR o zákaze usporiadania podujatí, sa turnaj Lenivá lopta 2020 neuskutoční.

Lenivá lopta 2019

Ofsajt Team - víťaz

Obsah článku

Máme za sebou jubilejný 15.ročník Lenivej lopty, ktorý sa premiérovo uskutočnil v športovej hale v Nemeckej. Priniesol gólový rekord, fantastické zápasy, obrovské emócie, momenty radosti i smútku a hlavne priateľskú atmosféru v útulnom športovom stánku. Priniesol prvú obhajobu titulu od čias legendárneho Drink Teamu. A keďže obhájiť titul je dvakrát tak ťažké ako získať prvý titul, Lenivý pohár je na jeden rok v tých najsprávnejších rukách. Pokračuje víťazná éra Ofsajt Teamu. 

Doterajší rekord v celkovom počte gólov na turnaji mal už 11 rokov. V roku 2008 sa v 26 zápasoch presadili strelci celkovo 103krát. Hneď pri zmene dejiska turnaja hráči túto métu prekonali. V Nemeckej dosiahli hranicu 106 gólov. Priemerný počet gólov na zápas sa zastavil na hranici 3,31 gólov.

V 6 zápasoch dokázali tímy otočiť nepriaznivé skóre. Postupne sa to podarilo Metrixu, Jazdcom, 2x RC Úlovku, tímu Dvakrát vedľa a raz mimo a v semifinále proti Expresu Hiadeľ aj Ofsajt Teamu. Pred turnajom došlo k zmene v pravidlách, keď už zápasy základných skupín museli spoznať svojho víťaza. V prípade nerozhodného výsledku sa konal penaltový rozstrel. Víťaz rozstrelu si pripísal 2 body, porazený tím získal 1 bod. Celkovo sa penalty kopali v 4 zápasoch základných skupín. V B-skupine sa takto rozhodol duel Zhavranelí bratia - Načo Názov. Po remíze 0:0 sa v penaltách presadili víťazi z roku 2017 a postúpili do štvrťfinále. V C-skupine sa na penalty rozhodoval bezgólový duel Chorvátskej jazdy a Slovenskej Ľupče. Z výhry sa tešili Ľupčania, ale na postup potrebovali vyhrať v riadnom hracom čase. V D-skupine absolvovali dva rozstrely hráči Metrixu. Najprv zdolali Komu 3:2 a v poslednom zápase aj Mačence 1:0. Práve táto výhra im zaistila postup medzi 8 najlepších na úkor Komy. V dramatických play-off zápasoch sme boli svedkami ďalších 3 súbojov, ktoré sa rozuzlili až jedenástkami. Šampión ich absolvoval dvakrát.

Od čias legendárneho Drink Teamu, ktorý v rokoch 2005 - 2008 dosiahol na zlatý hattrick sa ešte žiadnemu tímu nepodarilo obhájiť na Lenivej lopte titul z predchádzajúceho roku. Kliatbu víťazov prelomil až Ofsajt Team. A ziskom druhého titulu sa vyrovnal Expresu Hiadeľ. Ofsajt Team ako jediný nenašiel na turnaji premožiteľa a natiahol sériu zápasov bez prehry už na 10 zápasov. Absolútnym rekordérom v tomto smere je Drink Team s 12 zápasmi v rade bez prehry (2005 - 2008). Expres Hiadeľ sa dostal na 11 zápasov (2010 - 2012). Základnou skupinou prešli obhajcovia titulu ako nôž maslom. Postupne prevalcovali Mačence 4:0, zdolali nebezpečný Metrix 1:0 a na záver rozstrieľali Komu 6:0. Vo štvrťfinále zviedli nádherný súboj s RC Úlovok. Po remíze 1:1 o osude rozhodli penalty. Ešte po 2.sérii viedol Úlovok 1:0, ale Ofsajt Team dvoma penaltami otočil skóre. V semifinále Ofsajt Team prvýkrát na turnaji prehrával, ale zvádol aj tento kritický moment a nakoniec cez penalty pretlačil Expres Hiadeľ. Finále proti tímu Dvakrát vedľa a raz mimo prinieslo kvalitný ofenzívny futsal. Ofsajt Team poslal do vedenia René Turčan. Po prestávke vyrovnal Filip Rafanides a o druhom titulu Ofsajt Teamu v rade rozhodol 64 sekúnd pred koncom Lukáš Jagerčík. Tento hráč sa zapísal zlatými písmenami do histórie turnaja. Vo veku stále len 19 rokov strelil už svoj druhý víťazný gól na Lenivej lopte.

Finálovým súperom Ofsajt Teamu boli hráči tímu Dvakrát vedľa a raz mimo. Mančaft vedený kapitánom Filipom Rafanidesom začal turnaj vysokou prehrou 0:3 s Keia Kaha. Nerezignovali však a v druhom zápase šokovali Expres Hiadeľ suverénnou výhrou 3:0. V tomto zápase po prvýkrát zahviezdil 2 gólmi neskorší najlepší hráč turnaja Peter Vajda. Postup do osmičky si Dvakrát vedľa a raz mimo zabezpečil hladkou výhrou nad Dorastom Brusno 6:0. Peter Vajda zaznamenal v tomto zápase hattrick. Fantastickú úroveň vo výbornej atmosfére mal štvrťfinálový zápas proti Hviezdičkám. Hviezdičky dvakrát viedli, ale Peter Vajda a Filip Kaľavský doviedli duel k penaltovému rozstrelu. V ňom nakoniec v 5.sérii rozhodol Patrik Tužinský. Semifinálový súboj s Metrixom rozhodol v 2.polčase jediným zásahom Peter Vajda. Dvakrát vedľa a raz mimo predvádzali počas turnaja nádherné kombinácie a vidno, že chlapci sú mimoriadne zohratí z pôsobenia vo futsalovom tíme MIBA Banská Bystrica. Finálová účasť je najlepším výsledkom tohto tímu pri ich 5.účasti na Lenivej lopte.

Ozdobou turnaja boli opäť výkony Expresu Hiadeľ. V základnej skupine zvládol v poslednom zápase náročnú úlohu proti silnému Keia Kaha a zvíťazil rozdielom troch gólov 4:1 aj zásluhou hattricku Martina Sedliaka. Štvrťfinále proti Zhavranelým bratom rozhodol opäť Martin Sedliak. Napriek semifinálovej prehre v penaltách s Ofsajt Teamom, našli Expresáci energiu na zápas o bronz a v gólovej prestrelke pretlačili Metrix 5:3. Nádherným gólom sa v tomto zápase predviedol Gabriel Snitka. Martin Sedliak si 5 gólmi upevnil 1.miesto v historickej tabuľke strelcov turnaja. Celkovo už má na konte 27 gólov. Gabriel Snitka pridal 3 góly a posunul sa na delené 2.miesto na úroveň Darebáka Juraja Pančíka so 17 gólmi.

Hoci Metrix nedosiahol na stupeň víťazov, 4.miestom vyrovnal svoje maximum z roku 2012. V tomto roku ťahali gólovo Metrix najmä Peter Kovalčík a Martin Bobok. Ozdobou turnaja boli výkony tímov RC Úlovok a Hviezdičky. Úlovok 6.miestom dosiahol doterajšie turnajové maximum a mal vo svojom strede najlepšieho hráča do 20 rokov Nikolasa Mejriho, vynikajúceho strelca Róberta Košičiara či technika Matúša Turňu. Hviezdičky získali titul najsympatickejší tím turnaja. Po odhlásení Darebákov dokázali v rekordne rýchlom čase (mali len 20 hodín na zloženie tímu) poskladať súdržný a konkurencieschopný tím, ktorý strelecky ťahal najlepší strelec turnaja Filip Šveda so 7 gólmi. Iba smola v penaltovom rozstrele a 3 nastrelené žrde zabránili Hviezdičkám v prieniku do najlepšej štvorky.

Tradične vysoký štandard predviedli Chorvátska jazda a Zhavranelí bratia, ale nevyšiel im play-off zápas a tak zostali súboje o titul bez nich. Čierny Peter zostal v základných skupinách tímom Keia Kaha, Koma, Slovenská Ľupča a Načo Názov. Tímu Keia Kaha a Slovenskej Ľupči chýbal k postupu 1 gól, Kome 1 bod a Načo Názov prišiel o play-off v záverečnom rozstrele. Za očakávaním tentoraz zaostali Mačence, Jazdci a Dinamo Oremlaz. Dorast Brusno najmladší tím na turnaji s vekovým priemerom 15 rokov sa dostal do "skupiny smrti" a v konkurencii top tímov zbieral cenné skúsenosti, ktoré určite chlapci zúročia v ďalších ročníkoch a možno o niekoľko rokov to budú noví šampióni Lenivej lopty.